Elhelyezkeds: A Brit-szigetek 1129, egymshoz kzel fekv sziget sszefoglal neve. A fsziget - a magukat briteknek nevez angolokrl - a Brit-sziget (ami Eurpa legnagyobb tenger lelte szrazfldje), tle nyugatra helyezkedik el az r-sziget. E kt nagy sziget az r-tengert fogja kzre, melynek az Atlanti-cen fel kt kijrja van, a Szt. Gyrgy-csatorna s az szaki-csatorna. Az r-tengerben kt nagyobb sziget tallhat: a walesi partok eltt Anglesey, attl szakra pedig az autonm kzigazgats, kelta lakossg Man-sziget. Az szaki-csatorna is bvelkedik szigetekben, klnsen skciai oldaln. A fsziget szaki vgt, a skt partokat a kregmozgsok, a jgkorszak s a tenger az idk sorn csipkzett szigetvilgg szabdalta. Ngy f csoportot szoks itt: a skt partok eltt fekszenek a Bels-Hebridk, tlk szaknyugatra a Minch-csatorna ltal elvlasztva a Kls-Hebridk. Skcia szaki partjainl az Orkney-szigetek (sszesen 67 sziget egyttese) kzdenek az rkk ostroml hullmokkal, mg szakabbra pedig a Shetland-szigetek (ez sszesen 100 szigetet jelent) kds, viharos szirtjei tartoznak a Brit-szigetekhez.
Ezzel szemben dlen alig tallunk szigeteket: itt ms a geogrfiai szerkezet. A La Manche-csatorna nyugodtabb vzben Wight elragad kis szigete kzkedvelt tengeri frdzhely. Dlnyugaton, Cornwall nagy flszigetnek rgta rombolt, elreugr fokt az rkzld nvnyzetrl hres Scilly-szigetek alkotjk.
Anglit, s gy a Brit-szigeteket is a kzhit a kd s az es hazjnak tartja. A valsgban azonban e hatalmas szigetcsoport csak egyes rszei "nedvesek" llandan, s e rszek is csak a vltoz mrtkben rdemlik ki ezt a bartsgtalan jelzt.
A Brit-szigetek idjrsnak alaktsban nagy szerepet jtszik Fldnk egyik legfontosabb ceni ramlata, a Golf-ramlat. Hatsra Anglia, de klnsen Skcia vi kzphmrsklete 7-8 Celsius-fokkal magasabb, mint az illet szlessgi krnek a teljes Fldre vonatkoz tlaga. Ez a pozitv hmrskleti eltrs klnsen tlen feltn, ami a tarts h s kemny telek ritkasgban mutatkozik meg. A nyr viszont cserbe hvs, szeles, s borongs. A kontinensen jellemzvel szemben hvsebb s csapadkosabb, borultsgban s kdben gyakoribb ghajlatt nagymrtkben magyarzza a szigetcsoport fekvse.
Adatok az orszgrl:
Orszg: Anglia llamforma: alkotmnyos monarchia Lakosok szma: 58.336.000 Lakosok szma Londonban: 7.640.000 Fvros: London Helyi id: 0 ra eltrs a Greenwich-i kzpidtl (GMT), 5 ra eltrs a keleti znaidtl (EST). Hivatalos nyelv: Angol Pnznem: Font sterling 1 font = 100 penny Valls: Anglikn tbbsg, ltezik mg protestns, rmai katolikus, zsid, muszlim s hindu kisebbsg.
Angol vagy Brit? A szigeteknek s az orszgnak tbb elnevezse is van. Igaz, mindegyik mst jelent. Brit-szigetek (British Isles) - kt sziget, a brit s az r, s a hozzjuk tartoz kisebb szigetek s szigetcsoportok. Nagy-Britannia vagy egyszeren Britannia (Great Britain, Britain) - Anglia, Skcia, Wales. Egyeslt Kirlysg (United Kingdom) - Anglia, Skcia, Wales s szak-rorszg (Ulster) hat megyje, melyek nem csatlakoztak a Britannitl 1921-ben elszakadt rorszghoz.
Nyelv Br az angol minden ktsget kizran a "hivatalos" nyelv Londonban, a kulturlis kevereds abban mutatkozik meg, hogy sokfle akcentust lehet hallani. risi karibi, indiai s eurpai kzssgek teszik hozz a nyelvhez a maguk apri kis vltoztatsait. A brit akcentusok is szles krben elterjedtek, st, a csodlatos Kelet Londonra jellemz "slakos" cockney dialektusnak nemcsak azonnal felismerhet hangzsa, de sajt sztra is van. A cockney rmel szleng bizonyos szavakat komikus frzisokkal helyettest. Pldul a 'telephone' (telefon) helyett azt mondjk, 'dog-and-bone' (kutya s csont); a 'stairs' (lpcsk, emeletek) helyett pedig az 'apples-and-pears' (almk s krtk) kifejezst hasznljk. Turistknak nem ktelez rteni ezt a nyelvet, ez csupn egy bolondos hagyomny.
Kzigazgats Anglia nyolc terletre (region) oszthat: Dlnyugat-Anglia (The Southwest) - kzppontjban a nagyrszt keltk lakta Cornwallal. Dlkelet-Anglia (The Southeast) - Nagy-London kzponttal. Nyugat-Kzp-Anglia (The West Midlands) - jellegzetes iparvidk, kzpontja Birmingham. Kelet-Kzp-Anglia (The East Midlands) - nagy iparvrosokat (Northampton, Leicester, Nottingham, Derby), szn- s vasrcbnykat tallunk itt - Anglia legjobb termfldjeivel. Kelet-Anglia (East England) - nagy rsze a legmodernebb technikval megmvelt mezgazdasgi terlet. szaknyugat-Anglia (The Northwest) - Manchester, Liverpool, s e vrosok krnyke tartozik ide. Yorkshire s Humberside iparbl, mezgazdasgbl, halszatbl l. szak-Anglia (Northern England) - jellemzi: modern ipari zemek mkdnek itt, de Anglia legkevsb lakott tjait s legmagasabb hegyeit is szak-Angliban talljuk.
A kisebb kzigazgatsi egysgek a megyk (country), a grfsgok (shire), illetve a vrosok (county borough). Nagy-London (Greater-London) nll megyei jog kzigazgatsi egysg.
Wales nyolc megybl ll: Cwyd Dyfed Gwent Gwynedd East Glamorgan West Glamorgan South Glamorgan Powys
Skcia kzigazgatsi felosztsa: Ngy vros (Edinburgh, Glasgow, Aberdeen, Dundee) s harminchrom megye
szak-rorszg hat megyje, amelyek nem csatlakoztak rorszghoz: Antrim Down Armagh Tyrone Fermanagh Londonderry
Az Egyeslt Kirlysgnak nincs rott alkotmnya. llamformja parlamenti demokrcia, ahol is az llamf a kirly, illetleg jelenleg a kirlyn, az orszgot azonban a parlamentnek felels kormny irnytja. A parlament az als- s felshzbl ll. Az elbbiben 635, t vre megvlasztott kpvisel l, a Lordok hza tagjai pedig egyhzi s vilgi lordok. A lordok az Egyeslt Kirlysg rklt jog fnemesei, illetve a rangot egy letre kapott fnemesek - ezt a rangot az uralkod adomnyozza. Ma mr gyakorlatilag nincs lehetsgk a lordoknak arra, hogy az alshzban elfogadott trvnyek letbelpst megakadlyozzk, azt legfeljebb ksleltetni tudjk.
Monarchia - hagyomnyok:
Eurpa tbb orszgban fennmaradt - volt ahova visszatrt - a kirlysg, de alighanem Nagy-Britanniban a legmlyebbek a monarchia gykerei, s itt a legltvnyosabb mindaz, ami ezzel egytt jr, s amit az angol nyelv ezzel az egy szval fejez ki: pageantry. A sz jelentse tbbfle lehet: pompa, fny, ltvnyossg - valjban mindez egytt, ami kifejezi azt az emelkedett hangulatot, azt a dicsfnyt, amely az uralkodt s csaldjt vezi. A monarchihoz a szigetorszgban hozztartozik mindaz, amit a pageantry jelent. Itt bizonyosan lenznnek egy stl - uram bocs' - kerkproz uralkodt; ilyesmi csak (ahogy Eurpt nevezik) a kontinensen fordulhat el. |